Skateboarding

16. dubna v 11:16

Skateboarding je velice populární sport zejména mezi mladými lidmi. Řadíme ho mezi tzv. extrémní sporty. Skateboarding má svoji kolébku ve slunné americké Kalifornii. Je to sport relativně nový – vznikl zřejmě v padesátých letech minulého století.

Skateboarding je velice populární sport zejména mezi mladými lidmi. Řadíme ho mezi tzv. extrémní sporty. Skateboarding má svoji kolébku ve slunné americké Kalifornii. Je to sport relativně nový – vznikl zřejmě v padesátých letech minulého století. Skateboarding vzešel ze surfingu. Surfaři, kteří se nechtěli smířit s nevlídným počasím a chtěli se své vášni věnovat každý den, vymysleli alternativu, jak se svému oblíbenému sportu věnovat i na souši – tehdy se zrodil skateboarding. První původní skateboardy byly vyrobeny z obyčejné prkenné desky, která byla vytvarována do tvaru surfařského prkna. Pak už jen stačilo dodat kolečka z kolečkových bruslí a bylo hotovo. Jednalo se o domácí výrobu, není ani jasné, kdo stál za výrobou prvního skateboardu. Není též vyloučeno, že nápad přenést surfing na souš mělo více lidí na různých místech ve stejnou dobu. 


Začalo napodobování jízdy na vlnách na asfaltu, posléze ve vypuštěných bazénech. 

Asi netřeba zdůrazňovat, že kolečka byla nekvalitní, takže prkno a nadšenci skateboardingu nezvládli ani zdaleka to, co si mohou největší frajeři na prkně dovolit dnes. 
Skateboarding je oblíbený sport, který má své skalní fanoušky a velké obdivovatele. Je populární po celém světě, největší oblibu má však ve Spojených státech. Dle zprávy asociace Američan Sports Data je po celém světě 18,5 miliónu skateboardistů. 74% z tohoto počtu jsou muži, 85% jsou teenageři mladší osmnácti let. 
Skateboarding má řadu triků, které se vyznavači tohoto sportu snaží zdolávat. Významným skateboardovým průkopníkem byl Alan Gelfand, který stojí za prvním skokem bez pomoci rukou.